Asset Publisher Asset Publisher

Uwolniliśmy ptaki na Dzień Ziemi

22 kwietnia z okazji obchodów Dnia Ziemi, Nadleśnictwo Opole wraz z Kołem Łowieckim nr 3 „Lis" podjęło wspólną inicjatywę wypuszczenia na wolność wyhodowanych bażantów. Gośćmi specjalnymi, jaki i pomocnikami byli uczniowie PSP nr 26 im. Książąt Opolskich w Opolu. Ptaki wyhodowali myśliwi z KŁ nr 3 „Lis" w specjalnych wolierach, następnie gdy ukończyły I rok życia, przyszedł czas aby opuściły zagrodę i posmakowały życia na wolności. Na obrzeża miasta zwierzęta bezpiecznie dotarły w specjalnych hodowlanych skrzynkach. Każdy z uczestników mógł z bliska poznać charakterystyczne cechy gatunku, nie tylko fizyczne, ale również behawioralne.  

Dla uczniów była to niesamowita lekcja odpowiedzialności człowieka za ekosystem leśny. Bezpośrednie uczestnictwo w otwieraniu skrzynek, a nawet pomaganiu niektórym ptakom wyjść, zobrazowało dzieciom, ile tak naprawdę pracy muszą włożyć myśliwi i leśnicy, aby zachowywać równowagę między gatunkami zwierząt i roślin.

Człowiek najlepiej uczy się przez praktykę i mamy nadzieję, że aktywność najmłodszych w ochronie przyrody zaowocuje w przyszłości  promowaniem postaw ekologicznych wśród społeczeństwa.

Relacja z przedsięwzięcia została wyemitowana w wieczornym wydaniu „Kuriera Opolskiego" w TVP3 Opole oraz w Radiu Opole.