Asset Publisher Asset Publisher

EDUKACJA LEŚNA W NADLEŚNICTWIE OPOLE

Edukacja społeczeństwa jest jednym z podstawowych elementów pracy współczesnych polskich leśników.

 

EDUKACJA LEŚNA W NADLEŚNICTWIE OPOLE

Edukacja społeczeństwa jest jednym z podstawowych elementów pracy współczesnych polskich leśników. W związku z tym, iż lasy pokrywają niemal 1/3 powierzchni naszego kraju a i w ujęciu globalnym odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu biosfery, trudno pominąć tematykę leśną w okresie edukacji szkolnej. To właśnie edukacja leśna w wykonaniu leśników ma za zadanie wypełnić leśną lukę w formalnej przyrodniczej edukacji społeczeństwa, pokazać prawdziwą rolę leśników, grupy zawodowej profesjonalnie przygotowanej do prowadzenia gospodarki leśnej w lasach państwowych będących własnością publiczną.

W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa Opole mieszka blisko 250 tys. osób, tak więc krąg potencjalnych odbiorców jest bardzo szeroki. Korzystne usytuowanie siedziby nadleśnictwa wpłynęło na powstanie Zielonego Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej. W skład tego sztandarowego obiektu edukacyjnego Nadleśnictwa Opole wchodzą:

  1. Zajęcia w biurze Nadleśnictwa

      - Izba leśna

      - sala dydaktyczna

  2. Zajęcia na terenie Leśnictw

      - ścieżka "Zielona Szkoła" - park w Krasiejowie

      - Szkółka leśna w Zawada     

Bogata baza dydaktyczna, profesjonalnie przygotowani prelegenci a także dobra współpraca z opolskim gronem pedagogicznym wpłynęła na duże zainteresowanie edukacją leśną. Co roku z różnych form edukacji korzysta około 4 tys. osób.

Nadleśnictwo Opole w swojej ofercie edukacyjnej posiada zajęcia dla różnych grup wiekowych dzieci, młodzieży a także dorosłych, które mogą być realizowane według czterech scenariuszy:

  1. Podstawowe funkcje lasu.- temat ogólny przeznaczy głównie dla grup które pierwszy raz biorą udział w edukacji leśnej w Nadleśnictwie Opole- (max. ilość osób 45)
  2. Odkryjmy świat polskiej fauny- temat poświęcony zwierzynie występującej w Polskich lasach. (max. ilość osób 25)
  3. Rozpoznawanie drzew- nauka oznaczania podstawowych gatunków lasotwórczych przy pomocy klucza i liści. (max. ilość osób 25)
  4. Królestwo grzybów- znaczenie i rola grzybów w przyrodzie. Grzyby jadalne i ich trujące sobowtóry. (max. ilość osób 25)

 

Zainteresowane grupy prosimy o wejście na stronę "Terminarz", zamieszczoną w zakładce "Edukacja"

 

W celu umówienia spotkania edukacyjnego prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zajęć edukacyjnych w Nadleśnictwie Opole.

 

Ze względu na sytuację związną ze stanem epidemicznym, Nadleśnictwo Opole prowadzi zajęcia edukacyjne zgodnie z wytycznymi związanymi z COVID-19.